Życie w mieście czy na wsi?

Z danych GUS wynika, iż przez ostatnich 5 lat 320 000 osób wyemigrowało z miasta na rzecz mieszkania na wsi. W przeciwnym kierunku odnotowano zaledwie emigrację 185 000 osób. Co skusiło mieszkańców miast wojewódzkich do przeprowadzenia się poza ich granice? Gdzie żyje się taniej? W mieście czy 50 km od centrum?

Mieszkanie z dala od miasta kusi niższymi cenami samej nieruchomości, jak i jej eksploatacji. Bowiem, budowa 100- metrowego domu pochłonie ok. 250 000zł, a zakup działki wyniesie ok. 200 000zł to łączny koszt będzie oscylował w granicach 450 000zł. Dodatkowo, należy założyć, iż oddalanie się od centrum będzie niosło ze sobą dodatkowy spadek cen. Natomiast miesięczny koszt utrzymania mieszkania to 7,5zł/m2, co w przypadku domu wynosi 2,5zł/m2. Zatem rodzina przeznacza około 4,5 tys. zł na utrzymanie mieszkania w mieście, a koszt ten jest niższy aż o 1,5 tys. zł dla domu poza miastem.

Niemniej jednak, mieszkając poza granicami miasta należy doliczyć dodatkowy koszt jakim jest dojazd do centrum. Dodatkowo, poświęca się ok. 820 godzin na dojazdy do miasta. Jeżeli przyjąć, że rodzina kupiłaby auto i przeciętni e raz dziennie jechałaby do miasta i z powrotem, to roczne koszty dojazdu szacuje się od 8,7 tys. zł. W przypadku oddalenia się od centrum o 20 km koszt ten wzrasta średnio o 10 tys. zł.

W efekcie wyprowadzając się 50km od miasta zaoszczędzone pieniądz na cenie nieruchomości (ok. 100 000zł) mogą zostać zniwelowane przez wyższe koszty dojazdu. W lepszej sytuacji byłyby osoby pracujące zdalnie. Aczkolwiek, należałoby każdy przypadek rozpatrywać indywidualnie, ponieważ niezbędne jest jeszcze rozpatrzenie takich czynników, jak np.: walory otaczającej zieleni, własny ogródek, cisza itp.
Źródło: domgratka.pl


oprogramowanie dla biur nieruchomości Projekt i wykonanie: