Wynajmij mieszkanie od państwa

18% Europejczyków mieszka w wynajętych mieszkaniach. W Niemczech odsetek ten wynosi 40%, a w Szwajcarii aż 50%. Dla porównania w Polsce mieszkania wynajmuje zaledwie 3,5% rodaków. Dlatego by przybliżyć Polskę do standardów europejskich rząd postanowił ożywić rynek nieruchomości za pomocą programu wynajmu mieszkań po cenie nawet do 40% niższej od czynszu rynkowego.

Program rządowy ma polegać na zakupie 20 000 mieszkań w ciągu 5 lat przeznaczonych na preferencyjny wynajem. Jest to pierwszy program dla potencjalnych najemców mieszkań, a nie dla nabywców.

Największym atutem programu jest zwiększenie mobilności w szczególności wśród ludzi młodych. Dodatkowo, program będzie korzystny dla ludzi, którzy nie chcą kupować mieszkania. Jednakże, dużym prawdopodobieństwem jest, iż mieszania te powstaną w dużych miastach, co uniemożliwi skorzystanie z programu osobom z małych miejscowości lub zmusi ich do przeprowadzki.

Mimo, iż nie ma jeszcze projektu ustawy to jej zwolenników jak i przeciwników nie brakuje. Istnieją obawy, że mieszkania czynszowe podzielą losy TBS-ów.
Źródło: dom gratka.pl


oprogramowanie dla biur nieruchomości Projekt i wykonanie: