Polski rynek kredytów hipotecznych należy do słabo rozwiniętych

Co dziesiąty Polak będący właścicielem mieszkania kupił je na kredyt. Jednakże, nie czyni to z nas rekordzistów. Świadczy to jedynie o młodym rynku kredytowania hipotecznego w Polsce, gdyż zadłużenie hipoteczne w odniesieniu do PKB pozostaje na niewysokim poziomie (19,6%), a średnia Unii Europejskiej wynosi 52%.

Rekordzistami w zadłużeniu hipotecznym są Szwedzi i Szwajcarzy- tu ok. 90% właścicieli mieszkań posiada obciążoną hipotekę. Są to najwyższe wyniki w Europie. Natomiast najniższy wskaźnik zadłużenia wykazuje Rumunia, bowiem tam tylko jedna na 100 nieruchomości jest obciążona hipoteką. Niewiele wyższy wskaźnik występuje w Bułgarii
i Chorwacji (odpowiednio 1,7% i 2,8%).

Według badań EUROSTATU w Polsce 10,2% właścicieli mieszka w nieruchomościach zadłużonych. Wynik ten plasuje nas na 24 miejscu w gronie 31 państw słabo rozwiniętych na rynku kredytowym.

Najmniej zadłużoną hipotecznie grupą wiekową jest grono emerytów. Dzieje się tak, gdyż im bardziej zaawansowany wiek tym mniej chętnie banki udzielają kredytów oraz możliwe,
że spłacili oni swoje kredyty podczas aktywności zawodowej. Istnieją również państwa, gdzie odsetek zadłużonych emerytów jest większy. Wynika to z coraz bardziej popularnej (także w Polsce) odwróconej hipoteki.

Kolejną zauważoną tendencją na rynku kredytowym jest zaciąganie zadłużeń przez gospodarstwa domowe posiadające dzieci. W państwach wysoko rozwiniętych różnica ta może wynosić nawet 60 p.p.
Źródło: gazeta dom.pl


oprogramowanie dla biur nieruchomości Projekt i wykonanie: