Ostatnie miesiące kredytów na pokrycie 100% wartości nieruchomości

Z miesiąca na miesiąc banki proponują coraz mniej korzystne kredyty bez wkładu własnego. Przykładem może być podniesienie marży 100-procentowego kredytu z przed trzech miesięcy z 1,75 do 1,86 p.p. Wyjątkiem jest tutaj bank Pekao, który nie tylko obniżył marżę z 1,73 do 1,68 %, ale również prowizję z 1,49 do 1,45%.

Wraz z nadejściem przyszłego roku zacznie obwiązywać wymóg posiadania przez klienta 5% ceny zakupu mieszkania, jako wkład własny, od 2015r. pułap wzrośnie do 10%, a w latach następnych o kolejne 10%. Ponadto, KNF poleca bankom zmiany w zakresie okresu kredytowania. Rekomenduje się udzielanie kredytów na 25 lat, a nie tak jak do tej pory na 35 lat.

Celem zmian jest stabilizacja rynku nieruchomości i usług finansowych. Dlatego też należy zacząć oszczędzać już dziś. Przykładowo, jeżeli w 2017r. będziemy chcieli nabyć nieruchomość za 300 000zł, to nasz wkład własny powinien wynosić aż 60 000zł. Zatem, warto zastanowić się nad ulokowaniem swoich oszczędności na przykład w jednym z programów oszczędnościowych. Pomoże to wygenerować wyższy zysk niż np.: lokata. Ponadto, programy wymagają regularnych wpłat i są najczęściej długoterminowe.

Warto, zatem pomyśleć już dziś o zainwestowaniu swojego kapitału, gdyż nawet najmniejsze sumy mogą zostać skutecznie pomnożone. Jedną z alternatyw jest fundusz inwestycyjny, aczkolwiek mimo szansy na spore zyski, wiąże się on również z ryzykiem utraty części środków. Istnieje również możliwość inwestycji w produkty strukturyzowane dające gwarancję ochrony kapitału nawet w 100%, a zyski mogą być zbliżone to tych z funduszu inwestycyjnego.
Źródło: Gazeta Wyborcza- Dom.


oprogramowanie dla biur nieruchomości Projekt i wykonanie: