Mieszkanie dla Młodych- program dostępny od przyszłego roku

Wersja nowego programu wspierającego zakup mieszkań Mieszkanie dla Młodych już przybrało nową formę w stosunku do wersji projektowej złożonej cztery miesiące temu. Program rozszerzono bowiem o:

 • możliwość finansowania zakupu domów jednorodzinnych,
 • zwiększenie ceny kupowanego mieszkania lub domu o 10%, dzięki czemu możliwe będzie uzyskanie pomocy z państwa,
 • zwiększenie powierzchni nieruchomości dla rodzin z trójką dzieci o 10%.
 • Domagano się również rozszerzenia programu na rynek wtórny, aczkolwiek rząd chce wesprzeć jedynie rynek pierwotny. Stracą na tym mieszkańcy małych miejscowości i wsi,
  w których jest niewiele nowych inwestycji mieszkaniowych. Niemniej jednak, dzięki uwzględnieniu w programie budowy domów jednorodzinnych, możliwe jest uzyskanie pomocy przez ludzi mieszkających poza dużymi miastami.

  Zwiększenie ceny lokalu czy też domu przyczyni się do wzrostu wolumenu nieruchomości spełniających kryteria sfinansowania ich z kredytu o ponad 60%. Przykładowo, w Krakowie ceny wzrosną z 4452 do 4897zł/m2, w Warszawie z 5405 do 5946zł/m2, a w Poznaniu z 4820 do 5302zł/m2.

  Z kredytów z 10% dopłatą będzie można skorzystać w przyszłym roku. Na nowy program czekają potencjalni nabywcy oraz deweloperzy. Jednakże, NPB ostrzega, iż program MdM może mieć negatywny wpływ na równoważenie się rynku nieruchomości mieszkaniowych i na spadek cen.
  Źródło: Dziennik Polski


  oprogramowanie dla biur nieruchomości Projekt i wykonanie: