Jak zaoszczędzić na kosztach eksploatacji domu?

W ciągu kilku najbliższych lat możemy się spodziewać wzrostu cen wody, gdyż w Polsce ceny te są jednymi z najniższych w Europie. Dlatego też warto pomyśleć już dziś o rozwiązaniach sprzyjających oszczędzaniu wody i energii.

Według danych GUS aż 21% swoich dochodów Polacy przeznaczają na koszty utrzymania mieszkania. I chociaż ostatnio zostały obniżone stawki za energię elektryczną, to i tak wydatki związane z eksploatacją mieszkań wzrosły średnio o 19,40zł.

Średnia cena wody i ścieków w Polsce wynosi 10,87zł/m3. Co za tym idzie, oszczędzanie powinniśmy rozpocząć od kontrolowania ilości zużywanej wody, często niepotrzebnie. Przykładowo na mycie zużywamy najwięcej, bo aż 35% wody, aczkolwiek kolejne 20% pochłania spłukiwanie toalet i tyle samo pranie. Zastosowanie prostych rozwiązań pozwoli na zmniejszenie ilości poboru wody. Warto się zatem zastanowić nad zamianą wanny na prysznic, który może pięcio- krotnie zmniejszyć zużycie wody lub zainstalowaniem ekologicznych spłuczek w toaletach. Dodatkowo, zainstalowanie kranu bezdotykowego sterowanego przez fotokomórkę pozwoli na zmniejszenie zużycia wody nawet o połowę.

Dlatego, czteroosobowa rodzina może zaoszczędzić aż 1800zł rocznie używając natrysku prysznicowego zamiast wanny, a stosując kran z fotokomórką kolejne 600zł rocznie.

Ponadto, możemy także zaoszczędzić na ogrzewaniu domu. Nawet trzy i pół tysiąca złotych rocznie można zaoszczędzić na ogrzewaniu domu właściwie go ocieplając – obliczyli eksperci w dziedzinie izolacji.
Za modelowy sposób ocieplenia domu przyjęto izolację podłogi o grubości 20cm, izolację ścian o grubości 30cm i dachu – 40cm. Zestawiono te założenia z przeciętnymi grubościami ociepleń w większości domów, które budowane przed laty posiadają izolację podłóg, dachu czy ścian zwykle nie większą niż 5cm. Jeżeli zatem uzupełnimy ocieplenie do wartości właściwych, a dom ogrzewamy węglem „eko- groszkiem” – roczne oszczędności wyniosą ok. 1750 zł. Przy ogrzewaniu gazem zaoszczędzimy dwa i pół tysiąca złotych. Największe oszczędności możemy wygenerować, kiedy do ogrzewania stosujemy olej opałowy lub energię elektryczną. Wówczas w naszych portfelach pozostanie ponad trzy i pół tysiąca złotych.

Warto także pomyśleć o oszczędzaniu energii elektrycznej. Wymiana zwykłych żarówek na energooszczędne pozwoli na obniżenie rachunków za prąd.
Źródło: Domiporta.pl/ Isover.pl


oprogramowanie dla biur nieruchomości Projekt i wykonanie: