Czy warto kupić mieszkanie na wynajem?

W celu odpowiedzi na to pytanie należy się zastanowić jaki jest główny cel naszej inwestycji.
Czy jest to:

  • chęć uzyskiwania comiesięcznego przypływu gotówki
  • dalsza inwestycja
  • chęć posiadania?

Jeżeli interesuje nas tylko i wyłącznie dodatkowy dochód z wynajmowanej nieruchomości w postaci czynszu od najemców, by spłacić kredyt, bądź dla własnych potrzeb, to przy wyborze mieszkania musimy zwrócić uwagę na takie cechy jak: standard, lokalizacja, bliskość uczelni (gdy chcemy wynajmować studentom), sklepów, dobra komunikacja.

Standard mieszkania jest istotny, bowiem z jednej strony nie wynajmiemy mieszkania bez generalnego remontu, z drugiej zaś mieszkania o bardzo wysokim standardzie (tzw. apartamenty) trudno jest wynająć ze względu na zbyt wysoką cenę.

Lokalizacja, natomiast, pełni tu kluczową rolę. Najemcy preferują mieszkania blisko centrum, z dobrą komunikacją miejską, z dostępem do ścieżek rowerowych. Wolą mieć gorszy widok z okna niż mieszkać na obrzeżach z trudnym dojazdem do centrum.

Istotnym elementem jest także zarządzanie najmem swojej nieruchomości. Potrzeba tu zdyscyplinowania i czasu by móc prezentować swoją nieruchomość, zawierać umowy najmu, czasem odwiedzać swoich najemców by sprawdzić czy wszystko jest w porządku. Można także zarządzanie swoją nieruchomością zlecić zaufanej, sprawdzonej już firmie zarządzającej nieruchomościami.

Zakup mieszkania na wynajem to również sposób na inflację, gdyż wartość nieruchomości rośnie w czasie. Niemniej jednak, istnieją okresy na rynku nieruchomości, kiedy to ceny spadają (np.: 2008-2010). Spadki te były wywołane kryzysem, aczkolwiek ceny mieszkań obniżyły się zaledwie o 15-20 %. Dodatkowo, wartość nieruchomości i czynsz najmu są silnie skorelowane z inflacją i rosną w dłuższej perspektywie. Możliwe jest także odpisywanie amortyzacji (nawet do 10% rocznie), co zwiększa opłacalność najmu.

Jeżeli przemyślimy dobrze swoją decyzję, rozważymy wszelkie za i przeciw, trafnie wybierzemy mieszkanie i dobrze zorganizujemy proces zarządzania, to będzie ono funkcjonowało jako nasz dodatkowy dochód. Ważne jest zatem, aby dobrze wybrać nieruchomość i zapłacić za nią odpowiednią sumę, by uzyskać jak największą rentowność. A regularny dopływ gotówki możemy systematycznie oszczędzać na własne potrzeby lub na zakup kolejnego mieszkania pod wynajem. Należy mieć też na uwadze, iż pod zastaw wynajmowanego mieszkania możemy uzyskać kredyt hipoteczny.

Źródło: Dziennik Polski- Przegląd Nieruchomości


oprogramowanie dla biur nieruchomości Projekt i wykonanie: