3 podstawowe błędy właścicieli mieszkań na wynajem

Inwestycja w mieszkanie na wynajem wymaga od właścicieli wiedzy i doświadczenia. Nie zawsze trafia się na najemcę, który będzie dbał o mieszkanie, nie będzie sprawiał problemów sąsiadom, i który będzie skłonny zapłacić określony czynsz. Niemniej jednak, w celu ułatwienia zarządzania swoim mieszkaniem na wynajem przedstawiamy trzy najczęściej popełniane błędy przez właścicieli.

Jednym w elementarnych błędów popełnianych przez właścicieli mieszkań na wynajem jest zbyt wysoki standard. Najczęściej się zdarza, że właściciele wydają duże kwoty na wykończenie i wyposażenie mieszkania wedle własnych gustów. Niemniej jednak, potencjalni najemcy nie zwracają na to większej uwagi. Dla nich bowiem najistotniejsza jest lokalizacja, funkcjonalność  i oczywiście cena. Dlatego też skomplikowane urządzenia nie są przydatne, a prostota urządzenia wnętrza umożliwia urządzenie mieszkania przez najemcę wedle jego potrzeb.

Kolejnym błędem jest zawyżanie ceny najmu. Jest to efekt chęci maksymalizacji zysku. Niestety kończy się to niejednokrotnie odwrotnym skutkiem. Takie mieszkania dłużej czekają na najemcę, a nawet gdy takowy się już znajdzie i zapłaci oczekiwany czynsz, to miesiące pustostanu sprawią, iż wynik będzie gorszy niż gdyby cena ofertowa była niższa.

Ostatnim, najczęściej spotykanym, błędem jest brak uzgodnienia sposobu rozliczania mediów. Dlatego też, pojawiają się takie problemy jak: nieterminowe płatności rachunków, spór kto ma płacić za media- właściciel czy najemca? Może to prowadzić do dalszych konsekwencji jak np.: upomnienia czy też naliczanie odsetek z racji braku uregulowań w płatnościach za media. W przypadku jeżeli rachunki przychodzą na adres domowy właściciela należy uzgodnić z najemcą w jaki sposób będą one przekazywane do zapłaty. Wygodnym sposobem jest tutaj zeskanowanie rachunku i przesłanie najemcy celem jego uregulowania, a następnie przesłanie od najemcy do właściciela potwierdzenia wpłaty.

Źródło: Dziennik Polski.


oprogramowanie dla biur nieruchomości Projekt i wykonanie: